Uloga majke je najlepša ali ujedno i najzahtevnija u životu. Onog trenutka kada beba stigne na svet, sve se menja iz korena. Prioriteti postaju drugačiji i sam život se posmatra iz jednog sasvim novog ugla. Sve što je do tada bilo važno, zbog čega se ponekad i nerviralo pada u drugi plan, a žena i majka postaje odgovorna za divno malo biće.
Ona ne sme i ne treba da u toj novoj ulozi bude sama. Otac je takođe veoma važan lik u životu deteta, njegovom odgajanju i vaspitanju.
Ipak, ako se zna da je baš majka ta koja će više vremena provesti sa malim detetom, bar onoliko koliko je tata na poslu, potrebno je da to vreme što bolje organizuje.
To je, složićemo se, lakše reći nego stvarno uraditi, pa baš iz tog razloga donosimo 10 genijalnih saveta kako sve mame mogu da uštede vreme i osete se mnogo više produktivnije.
-
Korišćenje kolica u organizaciji
Dečija kolica mogu da budu veoma korisna, ne samo da se u njima mališani voze, već i kao mesto za odlaganje sitnica poput pelena, maramica, stvari za presvlačenje, flašica.
Osim toga, kolica mogu odlično da posluže i prilikom odlaska u kupovinu sa detetom jer se na njih mogu odlagati kupljene namirinice. To samo po sebi smanjuje potrebu za nošenjem dodatnih cegera i torbi a ujedno će i kretanje kroz gužvu u prodavnici ili pijaci biti jednostavnije i brže.
-
Planiranje vremena i aktivnosti unapred
Planiranje vremena i aktivnosti sa detetom unapred pomaže u boljoj organizaciji i samim tim u smanjenju stresa koji može da se javi kada se sve radi navrat-nanos.
Iako na prvi pogled ovo zvuči skoro kao nemoguće da se izvede, postoje trikovi koji pomažu.
∙ Postavljanje ciljeva – za sam početak nije loše da se postave ciljevi. Prvo oni kratkoročniji pa onda i dugoročni. Na taj način se mogu posložiti prioriteti i pažnja posvetiti zadacima koji su najvažniji;
∙ Postavljanje vremenskih okvira –ili bar približnih, u svim aktivnostima koje jedna mama može tokom dana da ima pomažu u očuvanju pažnje i produktivnosti;
∙ Korišćenje planera i aplikacija za organizaciju vremena – danas postoji mnogo različitih alata, od kalendara i papirnih planera, do aplikacija koje se lako instaliraju na pametne telefone, i svakoj mami mogu dosta da pomognu da što lakše organizuje sve aktivnosti koje ima;
∙ Prilagodljivost – iako je dobro imati plan, nepredviđene situacije se uvek mogu dogoditi. Zato mame treba da budu fleksibilne i spremne na promenu plana, što svakako spada u onaj deo „lakše reći nego uraditi“, ali ako se ostavi prostor za promenu plana smanjiće se stres i nerviranje;
∙ Pauze – pravljenje više kraćih pauza u toku dana i mami ali i detetu pomaže da se osveže i odmore.
-
Delegiranje zadataka
Svakoj mami je potrebna pomoć, što je i normalno, jer koliko god je svaka mama „super mama“ ne može sve sama. Zato je važno da se svi članovi porodice podjednako uključe da bi mami olakšali svakodnevne aktivnosti.
Na primer, u kupovinu može da ode tata, dok deca, koja ionako vole da pomažu i budu uključena u sve aktivnosti mame, mogu da urade neke lakše zadatke. To može da bude postavljanje stola ili slaganje salveta, sređivanje kreveta ili skupljanje igračaka. Ne samo da će mama uštedeti vreme, već će se ono kvalitetno utrošiti tako što će se dete naučiti prvim odgovornostima u životu.
-
Priprema obroka unapred
Planiranje i priprema obroka unapred može da uštedi dosta vremena, koje se kasnije može potrošiti na igru, uživanje i maženje sa decom. Kako? Prosto, izabere se jedan dan u toku nedelje kada se isplaniraju svi obroci za predstojeće dane, napravi se spisak potrebnih namirnica, ode se do prodavnice, i na kraju se pripremi nekoliko obroka unapred koji mogu da se zamrznu.
Deluje kao puno posla za jedan dan, ali vreme koje se time dobije je neprocenjivo.
-
Multitasking
Multitasking koliko može da bude koristan toliko može da bude i nezgodan. Zato ga treba raditi pažljivo i pametno, jer ako se u njemu pretera često zna da dođe do premora.
Znamo da sve mame primenjuju rad više stvari odjednom, ali mi mislimo na uživanje i rad istovremeno. Dovoljno je da pustite muziku dok kuvate ili čistite, da duže šetate bebu u kolicima i brzo koračate da biste se oslobodile stresa uz vežbanje, da uključite mašine za veš, sudove i bebu ostavite sa tatom dok odete na kratku masažu- već ćete se osećati bolje što stižete sve a ipak ste uradile nešto za sebe.
Najbolja stvar koju možete da radite istovremeno sa majčinstvom jeste da iskoristite to vreme za rad na sebi. Dok obavljate kućne poslove, pustite audio knjigu ili pohađajte online časove stranog jezika. Znaćete da ste učinile nešto sjajno za sebe a da je sve vreme u kući bilo sve pod kontrolom.
-
Uvođenje rutine
Rutina ponekad zna da bude spas, iako se kaže da je treba izbegavati. Stvaranje dnevne rutine može mnogo da pomogne u smanjenju broja odluka koje se moraju doneti u toku dana.
Na primer to može da bude priprema odeće veče pre ili postavljanje tačnog vremena za obroke i odlazak u krevet. Sa beskonačkog spiska dnevnih obaveza, značiće vam da barem nekoliko stavki bude sigurno i u isto vreme.
-
Postavljanje prioriteta
Uvek je bolje najteže i najvažnije zadatke i aktivnosti u toku dana uraditi što pre. Postavljanje prioriteta može mnogo da pomogne u donošenju odluka koji su zadaci i aktivnosti najvažnije i koje treba prvo uraditi.
-
Kupovina online
Kad se mame rastrče po kući i svetlosnom brzinom obave milion obaveza, prija jedna kafica ili čaj, zar ne? Iskoristite to vreme za poručivanje i sa onog spiska koji ste napravili poručite sve da vam stigne na kućnu adresu.
Uštedećete sate ali i ogromnu energiju ako vam neko drugi donese na kućni prag sve što vam je potrebno, umesto da se probijate kroz gužvu sa bebom i decom.
-
Obaveze kao igra
Znamo da je ovo kontradiktorno jer govorimo o organizaciji vremena, ništa tu nije igra, ali evo u čemu je stvar. Ako sa svojom porodicom dogovorite takmičenje u sređivanju kuće i obavljanju obaveza, ponudivši pobedniku neki izlet po želji ili šetnju koju on izabere, probudićete čitavu porodicu i sve obaveze će se brže obaviti.
Unesite malo takmičarskog duha jer svima je lakše da rade i uče kroz igru, a vreme koje provedete sa svojom porodicom tokom rada i tokom uživanja u nagradi je neprocenjivo i svima će značiti mnogo.
-
Briga o sebi i pauze
Svi ovi saveti i predlozi o tome kako uštedeti vreme i biti produktivniji padaju u vodu ako mame pre svega ne vode računa o sebi i svom blagostanju.
To se vrlo često usled mnogobrojnih aktivnosti i zadataka zaboravi, ali svako treba da zna da je mamino zdravlje i dobro raspoloženje ključno za pravilno funkcionisanje čitave porodice.
Zato, česte pauze, briga i rad na sebi, opuštanje i izlasci u pozorište, bioskop, na izlet, to su navike koje ne sme da potisne nijedna mama.
Znajte da će od svih ovih obaveza i jurišanja, uskoro da ostanu samo sećanja jer deca brzo rastu. Zato je prvi zadatak na svetu svih nas da ta sećanja, kako deci tako i roditeljima, budu lepa.