Uz dolazak lepog vremena, deca sve više i češće provode vreme napolju, po parkićima i igralištima. Još ako ste jedan od srećnika koji živi u kući i ima dvorište – zabava za decu uz prave igračke je zagarantovana.
Kako su deca rođeni istraživači, svaki kutak u dvorištu, uz pažljivo dizajniranje, može da postane njihova avanturistička staza, maštovita tvrđava ili mesto za kreativnu igru.
U nastavku saznajte koje su savršene igračke za napolje i uz koje ne samo da podstičete fizičku aktivnost dece, već im pomažete da razviju motoričke, kognitivne i socijalne veštine.
Zašto deca treba da se igraju napolju
Često čujemo kako deca treba da provode vreme na svežem vazduhu i da se udalje od malih ekrana i televizije. Igra napolju je nezamenljiva kada je reč o zdravom rastu i razvoju deteta.
Prednosti su mnogobrojne, a neke od najvažnijih su:
- Fizička aktivnost – Deca dok trče, skaču i dok se penju, jačaju mišiće, i uz to poboljšavaju koordinaciju i telo im se razvija na pravilan način.
- Razvoj socijalnih veština – Kada se deca igraju zajedno, uče kako da dele, sarađuju i rešavanju probleme.
- Kreativnost i mašta – Slobodna igra u dvorištu omogućava deci da koriste svoju maštu i stvaraju sopstvene svetove.
- Pozitivno raspoloženje – Igra na svežem vazduhu smanjuje stres i poboljšava raspoloženje, što doprinosi mentalnom zdravlju. Da ne govorimo da će dete mnogo lepše i brže zaspati nakon dana provedenog u igri van kuće.
- Jačanje imunog sistema – Boravak na otvorenom, izloženost prirodnom svetlu i kontakt sa prirodom pomažu da organizam bude jači i otporniji.
Kako izabrati idealne igračke za dvorište?
Pre nego što bez razmišljanja posegnete za prvom igračkom za dvorište na koju ste naišli, zastanite na sekund.
Kako biste izabrali savršenu za svoje dete, potrebno je da obratite pažnju na stvari kao što su:
- Bezbednost – Birajte modele su napravljeni od netoksičnih materijala, kao i što stabilnije konstrukcije koje ne poseduju oštre ivice.
- Trajnost – Igračke za dvorište treba da izdrže različite vremenske uslove. Plastika visoke gustine, obrađeno drvo i nerđajući čelik su odličan izbor.
- Prilagođenost uzrastu – Svaka igračka treba da bude prilagođena motoričkim sposobnostima i interesovanjima deteta, što je posebno bitno prilikom kupovine, kako vam igračka ne bi stajala samo kao ukras u dvorištu.
- Raznovrsnost i višestruka funkcionalnost – Idealno je birate igračke koje podstiču različite vrste igre, od fizičke aktivnosti do kreativnog izražavanja.
Savršene igračke za napolje – predlozi
I dalje niste sigurni koje igračke mogu da upotpune kutak u dvorištu koji je namenjen za vaše dete i da mu pružite sate i sate igre? U nastavku pogledajte neke od predloga koji će sigurno oduševiti vašeg mališana.
1. Tobogani i ljuljaške – igračke uz koje nema greške
Deca obožavaju tobogane i ljuljaške! Osim što pružaju sate zabave, ove igračke pomažu u razvoju balansa, koordinacije i snage mišića. Dostupni su različiti modeli – od manjih, plastičnih tobogana za mlađu decu do velikih drvenih i metalnih konstrukcija sa visećim ljuljaškama.
Ako se odlučite za kupovinu ljuljaške, gledajte da je postavite na meku podlogu (travu, gumene ploče ili pesak) kako biste smanjili rizik od povreda. Ukoliko imate mlađu decu, birajte modele koji imaju sigurnostne pojasebe i koji su bezbedniji..
2. Kućice i šatori – prostor za maštovitu igru
Mališanima su potrebni prostori u kojima mogu da se sakriju, istražuju i igraju uloga. Kućice od plastike ili drvene verzije kućica omogućiće sate i sate zabave, dok su šatori lagani i idealni za organizovanje kampovanja i spavanje u dvorištu.
Kako bi deci bilo udobnije, postavite ćebad i jastuke unutar kućice ili šatora. Takođe, možete da napravite kutak u kojem će im bojice i papiri za crtanje uvek biti na dohvat ruke.
3. Bazeni i prskalice – osveženje u toplim danima
Leto je idealno vreme za vodene igre! Bazenčići na naduvavanje, prskalice i vodeni tuneli doneće osveženje i omogućiti deci, a i roditeljima da se rashlade dok se zabavljaju.
U slučaju da se deca sama igraju, ne ostavljajte ih u potpunosti same u vodi i uvek ih nadgledajte. Dodatno, ako kupujete bazen, birajte modele koji nemaju oštre ivice, da se deca ne bi povredila.
4. Peskarnici i setovi za igru u pesku
Peskovnici su fantastični za razvoj fine motorike i kreativnosti. Deca mogu da prave kule, kopaju tunele i smišljaju razne igre.
Odaberite peskarnik sa poklopcem kako biste sprečili da ga koriste životinje, kao što su psi i mačke iz komšiluka. Kako bi deci bilo zanimljivije, možete da kombinujte igru u pesku sa mini građevinskim setovima ili igračkama za iskopavanje.
5. Bicikli, trotineti i guralice – prvi koraci ka sportu
Ove igračke ne samo da pružaju zabavu već i pomažu u da dete razvije ravnotu i spretnost. Dok su guralice odlične za najmlađe, starija deca mogu da uživaju u vožnji bicikla ili trotineta.
Kupovina bicikla sa pomoćnim točkićima može da pomogne deci da lakše pređu na model bez njih. U slučaju da kupujete trotinet, birajte onaj sa tri točka kako bi bio stabilniji za mlađu decu.
6. Sportski setovi i lopte – za male sportiste
Ako želite da vaše dete razvije ljubav prema sportu, uložite u dvorišne sportske rekvizite. Ovde možete da pustite mašti na volju, a neke od ideja mogu biti kupovina košarkaškog obruča ili fudbalskih golova za decu.
Kako održavati igračke za dvorište
Igračke za dvorište su često izložene raznim vremenskim uslovima, od kiše i niskih temperatura, do sunca i pregrevanja na plus 40.
Kako bi vam igračke što više sezona koristile, redovno proveravajte njihovo kako biste izbegli da se oštete.
Dodatno, plastične igračke perite sapunicom i vodom, a drvene premažite zaštitnim slojem protiv vlage. Kada nije sezona, odložite ih i čuvajte ih na suvom mestu.
Savršene igračke za napolje nisu samo one koje su zabavne, već i one koje podstiču razvoj, a ujedno su bezbedne i dugotrajne.
Bez obzira na to da li birate ljuljaške, bicikli, kućice ili sportske rekvizite, ključno je da se dete oseća srećno, aktivno i slobodno u svojoj igri.
Napravite deci prostor za maštovite avanture i uživajte u osmesima dok istražuju svet oko sebe!