Možda ste i sami trenirali neki sport dok ste bili mali ili potajno maštate da vaš prvenac bude sledeći Đoković, te želite da kod njega razvijate ljubav prema sportu. Ako ostavimo lične ambicije i želje po strani, uvesti dete u svet sporta može biti nešto najbolje što možete da uradite za njegov psihofizički razvoj.
Sport ne samo da poboljšava kondiciju, već i socijalne i emocionalne veštine, samodisciplinu i upravljanje stresom.
Evo kako to uraditi na način da i dete i roditelji podjednako uživaju.
Igra – najbolji način da dete upozna sport
U prirodi deteta je da istražuje svet kroz igru. Zato je osnovni korak ka razvijanju ljubavi prema sportu – predstaviti ga kao produžetak igre.
Izbegavajte formalne sportske aktivnosti koje se fokusiraju na konkurenciju i pravila, a umesto toga izaberite aktivnosti koje podstiču zabavu i maštovitost, posebno ukoliko se radi o mlađem detetu.
Do svoje sedme godine deca imaju poteškoća da se igraju igara sa pravilima, a za senzitivniju decu takmičenje može biti posebno stresno. Zato se prisetite nekih igara u kojima ste i sami uživali kao deca, a koja uključuju trčanje, bacanje lopte i sl.
Gledajte sportske prenose kod kuće
Praćenje sportskih prenosa kod kuće, posebno tokom velikih sportskih događaja poput Olimpijskih igara, Svetskog prvenstva u fudbalu ili finala NBA lige, može biti odličan način da se zajednički uživa u sportu.
Gledanje sportskih događaja pretvorite u poseban porodični ritual tako što ćete pripremiti prigodne grickalice, ukrasiti prostor u duhu timova koji se takmiče, obući klupske majice i stvoriti atmosferu kao da ste na samom događaju.
Ovo može biti sjajna prilika da dete uči o tome kako sportisti nose sa pritiskom i izazovima, te o važnosti upornosti i timskog rada. Gledanje kako se sportisti raznih nacionalnosti i kultura takmiče razvija poštovanje prema različitostima i globalnom duhu koji Olimpijske igre i slični događaji promovišu.
Posete sportskim događajima
Posetom sportskim događajima dodatno ojačajte detetovo interesovanje za sport. Odlazak na fudbalske utakmice, košarkaške mečeve ili čak lokalne sportske događaje može detetu pružiti priliku da oseti ushićenje koje samo atmosfera utakmice i navijanje donose.
Učinite ovakve izlete još zanimljivijima nošenjem timskih boja ili sportskih rekvizita kao što su zastavice, šalovi ili kape.
Dok posmatrate meč razgovarajte sa svojim detetom o različitim aspektima igre i igračima, objašnjavajući pravila i strategije kako biste ga dodatno zainteresovali.
Dajte lični primer
Deca uče imitirajući ponašanje odraslih. Ako vide da se redovno bavite sportom i uživate u tome, verovatno je da će i oni poželeti da učestvuju.
Bilo da je to trčanje, plivanje, vožnja bicikla ili čak redovne šetnje, važno je da dete vidi da sport može biti deo svakodnevnog života.
Zajedničke sportske aktivnosti
Zajedničko učestvovanje u sportskim aktivnostima može značajno ojačati vaš odnos sa detetom i pokazati mu da sport može biti sjajan način da provedete vreme zajedno.
To može biti nešto jednostavno poput bacanja frizbija u parku ili redovnih porodičnih izleta na biciklima. Važno je izabrati aktivnosti koje su prilagođene uzrastu deteta, kako bi se ono osećalo uspešno i motivisano da nastavi.
Obuzdajte sopstvene ambicije
Ako vaše dete već trenira neki sport ili ima u planu da počne, svoje ambicije ostavite po strani, a detetu pomozite da postavi realistične ciljeve vezane za sport koji ga zanima.
To ne moraju biti veliki ciljevi, kao što su osvajanje takmičenja, već oni dostižni koji će mu pružiti osećaj postignuća i podstaknuti ga da nastave dalje.
Na primer, poboljšanje ličnog rekorda u trčanju ili učenje novog poteza u košarci.
Budite fleksibilni
Deca se mogu brzo zasititi jednoličnih aktivnosti. Nemojte se iznenaditi ako jedan dan želi da trenira fudbal, a već sledećeg vas moli da ga upišete na karate.
Isprobajte različite sportove dok ne pronađete onaj koji najviše odgovara interesovanjima vašeg deteta.
Podrška, ne pritisak
Veoma je važno da dete oseća vašu podršku, a ne pritisak da se bavi sportom. Pohvalite trud, a ne samo uspeh. Pokažite iskreno interesovanje za proces učenja i zabave, a ne samo za krajnje rezultate. To će pomoći u stvaranju pozitivne slike o sportu, gde su lični razvoj i zadovoljstvo važniji od pobede.
Takođe, gledajte da okruženje u kojem vaše dete trenira bude pozitivno i ohrabrujuće. To uključuje biranje trenera koji je strpljiv i podržavajuć, kao i klubova koji promovišu vrednosti kao što su fer-plej i timski rad.
Suština sport nije u takmičenju. Sport može biti sredstvo za učenje, rast i zabavu.
Kroz ovakav pristup, ljubav prema sportu koju razvijate kod svog deteta može postati trajna strast koja pozitivno utiče na detetovo zdravlje i njegov celokupan život.