Najčešće greške koje roditelji prave u nezi bebine kože

Beba leži na mami.

Mnogi roditelji misle da rade sve kako treba, ali u praksi često prave greške koje mogu izazvati crvenilo, svrab ili osip. Najčešće greške koje roditelji prave u nezi bebine kože mogu izgledati bezazleno na početku, ali imaju posledice. Na primer, neki roditelji kupaju bebu previše često, dok drugi koriste agresivne sapune. Takođe, dešava se da ne koriste odgovarajuće kreme za hidrataciju, što može dovesti do suve i ispucale kože.

Sve ovo može biti frustrirajuće, posebno kada pokušavate organizovati svoje vreme kao novopečeni roditelji. U ovom tekstu ćemo objasniti najčešće greške koje roditelji prave i kako ih izbeći. Biće vam lakše da odaberete odgovarajuće proizvode, da pravilno kupate bebu i da se pobrinete za njenu kožu bez straha od iritacija. Kada znate šta da radite, bićete sigurniji i opušteniji u svakodnevnoj rutini.

Kupanje bebe – koliko često i kako pravilno?

Mnogi roditelji misle da bebu treba kupati svaki dan, ali to nije tačno. Prečesto kupanje može isušiti bebinu kožu jer uklanja prirodna ulja koja je štite. Novorođenčad ne treba kupati više od tri puta nedeljno. U međuvremenu, dovoljno je obrisati lice, vrat i pelensku regiju vlažnom krpicom. Temperatura vode treba da bude oko 37°C.

Voda ne sme biti ni prevruća ni prehladna jer to može izazvati iritaciju. Koristite blage sapune koji ne sadrže parfeme i alkohol. Nakon kupanja, bebinu kožu nežno tapkajte peškirom, ali ne trljajte. Ovo pomaže da se izbegne crvenilo i bilo kakvo oštećenje. Takođe, obratite pažnju na delove tela gde se skuplja vlaga, kao što su vratni nabori i predeo ispod pazuha.

Ako ostanu vlažni, može doći do osipa. Pravilno kupanje bebe je važno kako biste sprečili probleme sa kožom i učinili da vaša beba uživa u ovom procesu. Kada ste sigurni da radite ispravno, bićete opušteniji i vaše dete srećnije.

Greške pri korišćenju pelena

Pelenska regija je posebno osetljiva, a pogrešna nega može dovesti do osipa. Najčešće greške koje roditelji prave u nezi bebine kože su izbor pogrešnih pelena ili njihovo neredovno menjanje. Pelene treba menjati na svaka 2 do 3 sata ili čim primetite da su mokre. Ako beba predugo ostane u mokroj peleni, može dobiti osip. Kada menjate pelenu, obavezno očistite bebinu kožu maramicama ili toplom vodom.

Pustite kožu da se osuši pre nego što stavite novu pelenu. Takođe, izbegavajte uske pelene jer mogu izazvati trenje i crvenilo. Ako primetite osip, koristite kremu sa cinkom da zaštitite kožu. Neke bebe su osetljivije na određene marke pelena, pa može biti potrebno da izaberete neki bolji brend za vašu bebu. Pravilna nega pelenske regije sprečava iritacije i čini da se beba oseća prijatno.

Loš izbor proizvoda za negu kože

Većina roditelja kupuje proizvode koji lepo mirišu, misleći da su bolji. Međutim, jedna od najčešćih grešaka koje roditelji prave u nezi bebine kože su izbor šampona i sapuna. Mirisni sapuni, šamponi i losioni mogu sadržati jake hemikalije koje izazivaju osip, svrab ili crvenilo. Birajte proizvode bez parfema, alkohola i parabena.

Na ambalaži tražite oznaku „hipoalergeno“ ili „dermatološki testirano“. Vlažne maramice su praktične, ali nisu sve dobre za bebinu kožu. Neke sadrže alkohol ili veštačke mirise koji mogu izazvati iritaciju, posebno u pelenskoj regiji. Najbolje je koristiti maramice sa vodom ili pamučne blaznice natopljene mlakom vodom.

Ako primetite da beba dobija crvenilo nakon upotrebe nekog proizvoda, odmah ga prestanite koristiti. Takođe, izbegavajte bebi pudere jer mogu iritirati disajne puteve. Pravilna nega kože počinje od pravog izbora kozmetike. Što manje sastojaka, to bolje za bebinu kožu.

Beba leži na krevetu.

Zaboravljanje hidratacije kože

Mnogi roditelji misle da bebina koža ne zahteva hidrataciju jer izgleda mekano i glatko. Ipak, bebe imaju tanju kožu od odraslih i ona lako gubi vlagu. Ako ne koristite odgovarajuću kremu, koža može postati suva i perutava.

Hidrataciju treba obavljati posle svakog kupanja a pre oblačenja bebe za spavanje, kada je koža još blago vlažna. Koristite losione ili kreme sa prirodnim sastojcima kao što su aloe vera, kamilica ili kokosovo ulje. Važno je da ne koristite proizvode koji sadrže parabene i veštačke boje.

Ako primetite da je bebina koža hrapava, crvena ili se ljušti, to je znak da joj nedostaje hidratacija. Posebno obratite pažnju zimi kada suvoća vazduha može dodatno isušiti kožu. Takođe, ako je beba sklona ekcemima, posavetujte se sa pedijatrom o najboljim kremama. Redovna hidratacija pomaže da bebina koža ostane zdrava i zaštićena. Ovaj jednostavan korak može sprečiti mnoge probleme.

Pogrešna zaštita od sunca

Roditelji često greše kada je u pitanju zaštita bebe od sunca. Bebe mlađe od šest meseci ne treba direktno izlagati suncu jer njihova koža nema dovoljno melanina da ih zaštiti. Ako morate izaći napolje, koristite laganu odeću koja pokriva ruke i noge. Takođe, šeširić sa širokim obodom može pomoći da zaštitite bebino lice.

Kada je u pitanju krema za sunčanje, koristite samo one sa mineralnim filterima poput cink oksida ili titanijum dioksida. Hemijski filteri mogu biti agresivni za bebinu kožu. Kremu nanosite na otkrivene delove tela, ali izbegavajte područje oko očiju. Ako beba provodi vreme u kolicima, koristite suncobran ili tkaninu sa UV zaštitom. Pravilna zaštita od sunca sprečava crvenilo, opekotine i dugoročne posledice na koži.

Kako izbeći ove greške i sačuvati zdravlje bebine kože?

Pravilna nega bebine kože nije komplikovana kada znate šta treba da izbegavate. Najčešće greške koje roditelji prave u nezi bebine kože mogu se lako sprečiti uz nekoliko jednostavnih pravila. Pravilno kupanje, izbor nežnih proizvoda, redovna hidratacija i pažljiva nega pelenske regije ključni su koraci.

Takođe, važno je obući bebu za spavanje u udobnu pamučnu odeću i prati dečije pidžame u blagim deterdžentima bez jakih mirisa. Svaka beba je drugačija, pa je važno pratiti reakcije kože i prilagoditi negu njenim potrebama. Kada obratite pažnju na ove stvari, bebina koža će biti zdrava, a vi ćete imati manje briga.