Tokom radne nedelje roditelji često ne stižu da osmisle i isprobaju neke nove recepte za doručak, večeru ili desert.
Ukoliko se i vi suočavate sa ovim izazovom, uvek se možete okrenuti starinskim, mnogo puta isprobanim receptima koje svi mi, uključujući i decu, obožavamo.
Kiflice, krofne, kačamak, bakin kolač – šta više poželeti? U nastavku vam predstavljamo recepte u čijim će tradicionalnim ukusima deca neminovno uživati.
#1 Kačamak – lepota je u jednostavnosti
Kačamak, nekada smatran sirotinjskom hranom, danas se vraća na trpezu kao „čista“ egzotika. Njegova baza je kukuruzno brašno (belo ili žuto).
Budući da ne sadrži gluten, nije samo ukusan predlog za doručak, već i jedan od najzdravijih izbora koji možemo da napravimo.
Sastojci (za manju količinu):
- 3 veće kutlače belog projanog brašna
- 1,5l vode
- soli po ukusu
Priprema:
Domaći kačamak se priprema od belog kukuruznog brašna, mlevenog u vodenici potočari.
U veći sud staviti 1,5 l vode i soli po ukusu. Vodu pustiti da provri, dodati brašno koje ne treba mešati. Brašno treba da ostane na površini vode kao kupa. U sredini te kupe od brašna napraviti varjačom rupu i pustiti da lagano vri 20-30minuta.
Jako je važno da ima dovoljno vode, jer će u protivnom da zagori.
Ako posle pola sata bude i dalje previše vode u šerpi, odliti u neku posudu.
Brašno će se kuvati i postepeno smanjivati. Kada brašno sasvim nestane sa površine onda počinje mešanje.
Kada je gotov, kačamak se prebacuje na specijalnu dasku, na kojoj se i služi.
Kačamak seći na komade koncem ili drvenim nožem.
Vruć kačamak može se poslužiti na razne načine:
- preliven mlekom i posoljen – da, dobro ste pročitali POSOLJENO mleko;
- u tiganju zagrejati nekoliko kašika masti, dodati perca luka ili praziluk, malo aleve paprike i uz mešanje kratko propržiti, pa odozgo namrviti sir;
- u tiganju zagrejati nekoliko kašika masti, dodati mlevenu papriku (paziti da ne izgori).
#2 Kiflice – meke kao duša
Kiflice su pecivo koje se može pronaći na svim trpezama u različitim prilikama!
Neki preferiraju prazne, drugi vole slane kiflice sa sirom, a tu su i oni koji jedino “priznaju” one sa džemom ili kremom.
Svaka porodica ima svoju verziju recepta i poneki tajni sastojak koji daje specifičan ukus kiflicama. Predstavljamo vam jedan od njih.
Za testo:
- 1,1 kg brašna
- 500 ml mleka
- 300 ml ulja
- 2 jajeta
- 2 kašike šećera
- 1 kašika soli
- 50 g svežeg kvasca
Za premaz:
- 1 jaje
- 1 margarin
- susam
U mlako mleko staviti kvasac, prstohvat soli i šećera, ostaviti da naraste. U posudi za mešanje sjedinite ulje, jaja, šećer, so, a zatim dodajte mleko sa dodatkom kvasca. Zamesite testo sa brašnom. Ostavite na toplom mestu oko 30 minuta da naraste.
Dobijeno testo podeliti na tri dela, svaki deo posebno razvući oklagijom u krug prečnika 45 cm. Isecite nožem na dvanaest jednakih delova ili 16 ako želite manje rolnice.
Otopite 50 g margarina i svaki trougao premažite četkicom, pa umotajte kiflice. Stavite na pleh na koji ste prethodno izrendali margarin (oko 75 g) i ostavite na toplom oko 30 minuta.
Kiflice premažite umućenim jajetom i pospite susamom. Po želji u svaki rolat možete dodati kockicu margarina i malo krupne soli.
Pecite kiflice u zagrejanoj rerni na 200 stepeni 18-20 minuta.
#3 Starinske krofne – siguran izbor
Slasne, savršeno mekane, punjene bogatim nadevom, prelivene vašim omiljenim ukusom – krofne su poslastica bez koje je teško zamisliti detinjstvo i kojoj se deca uvek rado vraćaju.
A evo kako da ih napravite i oduševite vaše mališane:
Sastojci:
- 500 g brašna
- 2 jaja
- sveži kvasac
- 100 ml ulja
- 300 ml mleka
- 2 kašičice soli
- 1 kašičica šećera
- narendana korica narandže ili limuna
- ulje za prženje
- šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Brašno ubacite u dublji sud, pa dodajte jaje, ulje, mleko, so, šećer, vanilin šećer, koricu narandže i izmrvljen kvasac. Sve dobro izmešajte i umesite kompaktno mekše testo.
Ako vam je previše retko dodajte još malo brašna ili ako je tvrdo dodajte još malo mleka. Testo treba da se odvaja od zidova posude i da se ne lepi za prste.
Prekrijte testo čistom krpom i ostavite oko 45 minuta da nadođe.
Kada je testo nadošlo, izvadite ga na radnu površinu na koju ste predhodno posuli brašno i podeliti ga na dva dela. Rastanjite jedan deo oklagijom i modlom, ili ako nemate možete i čašom, vadite krugove za krofne. Ponovite postupak i sa drugom polovinom testa, pa ostavite krofne da odstoje jos petnaestak minuta na brašnjavoj površini da se ne bi zalepile.
U dubljoj šerpi zagrejte veću količinu ulja i polako ubacujte krofne da se prže. Nemojte ih pržiti na najvišoj temperaturi već smanjite na srednju. Dovoljno je po par minuta sa obe strane.
Gotove krofne dobro ocedite (u kineskim radnjama možete pronaći jednu vrlo korisnu spravicu sa mrežicom za vađenje i ceđenje krofnica) i stavljajte ih na salvetu da upije višak ulja.
Na kraju pospite ih šećerom u prahu, vanilim šećerom ili premazati domaćim džemom
#4 Bakin kolač – nezaobilazni deo detinjstva
Naše bake i mame su ovaj kolač, poznat i kao galete, spremale sa mnogo ljubavi. Neodoljivo mekana, vazdušasta poslastica, hrskave korice i nezaboravnog mirisa, uvek je odličan izbor za decu.
Recept za bakin kolač se prenosi sa generacije na generaciju, neretko i ljubomorno čuva. Predstavljamo vam jednu brzu varijantu, ali jednako savršenu.
Sastojci:
- 4 cela jaja
- 1 šolja od 250 ml šećera
- 1 šolja ulja
- 2/3 šolje mleka
- 400 g mekog brašna
- 10 g praška za pecivo
Priprema:
Sastojci se dodaju jedan po jedan i muti se. NIje potreban mikser al je lakše.
Ulupajte jaja penasto. Dodajte šećer i opet ulupajte. Zatim sipajte ulje, pa mleko.
Pri dodavanju svakog sastojka neophodno je mućenje.
Na kraju, istovremeno dodajte brašno i prašak za pecivo, pa opet sve dobro umutite.
Ostaviti da odstoji 10 minuta, pa uključiti pekač.
Masa je nešto gušća od jogurta, kao kada kuvate puding. Manjom kutlačom vadite masu i sipajte u pekač. Ostavite par minuta. Ne dirajte dok ne pomislite da je gotovo.
Podvucite vrh viljuške ispod i polako odlepite. Uverićete se da su vazdušasti i mekani.
Premažite ih kremom, džemom, obogatite ukus voćem i sladoledom po ukusu, pospite keksom, prah šećerom, orasima, bademima ili kokosom.
Naravno, brzo planu i bez dodataka, onako vrući, tek izašli iz pekača. Uživajte u njihovom originalnom ukusu i mirisu uz šolju kafe ili mleka.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da vas je vratio u neke bezbrižnije dane.
Ne sumnjamo da ćete uživati u ovim receptima, a za još zanimljivih informacija pratite naš portal roditeljstvo.com.