Siguran i miran početak – saveti neonatologa za roditelje

Dolazak novog člana porodice uvek je uzbudljiv i izazovan događaj. Nije lako postati roditelj – neprestano brinete za to malo, nežno i krhko biće. Može vam se činiti da ste na ivici snage i razuma kada beba plače, a vama nije jasno zašto. 

Međutim, ako ste dobro informišete i sprovodite odgovarajuću negu, neće biti prepreka na vašem putu. Svojoj bebi možete pružiti najbolji mogući tretman i postarati se da joj bude udobno i dobro. Pročitajte o osnovama brige o novorođenčetu i sledite smernice koje će pomoći da se u majčinstvu, odnosno očinstvu, snađete bez problema.

Osnove nege novorođenčeta

Kada je u pitanju nega novorođenčeta, važno je najpre obezbediti pogodno okruženje u kom će beba rasti. Biće potrebno da kao nove majke ovladate nekim manje ili više komplikovanim tehnikama poput presvlačenja pelena, kupanja, dojenja i slično. Svaka od ovih aktivnosti u velikoj meri utiče na tok faza u roditeljstvu i izvesno je da ćete se osećati sigurnije kada se suočite sa njima. Ako se osetite preplavljeno i zbunjeno, dobar podsetnik može biti pomisao na to da roditelji mogu da osiguraju zadovoljstvo i dobrobit bebe.

Obezbedite osnovne proizvode za negu bebe

Kada se pripremate za porođaj i novu bebu možete iskoristiti ovo vreme da obezbedite neophodne stvari, odnosno preparate za negu bebe. Od pelena i maramica do proizvoda za negu kože, preko dodataka za hranjenje, imati ove detalje organizovane u neposrednoj blizini (na polici uz krevetac, na primer) može uštedeti vreme i osloboditi vas komplikacija tokom svakodnevnog hranjenja i presvlačenja. Neka vam među prioritetima budu sve one stvari koje se fokusiraju na pouzdanost i udobnost za vašu bebu.

Kako se brinuti za novorođenče

Odgoj novorođenčeta uključuje zbirku veština nege, uključujući brigu, razumevanje i strpljenje. Morate se naučiti kako da hranite na vreme, tehniku podrigivanja i da prepoznate nelagodnost ili eventualnost bolest bebe. Stoga je učenje kako da reagujete na znake novorođenčeta od suštinskog značaja za promovisanje pozitivnog emocionalnog odnosa sa bebom i optimalnog razvoja deteta. Prilikom prve posete neonatologu roditelji mogu pitati eksperta oko svega što ih interesuje. 

U samom početku, prvi mesec bebinog života je faza mnogih događaja i rasta, i to ne samo za novorođenče,  već i za roditelje. Rutinsko hranjenje, dremanje i planirano vreme za igru mogu poslužiti kao stvaranje mira i predvidljivih rutinai za novorođenu bebu u vašem životu. Budite pažljivi da napišete prekretnice u razvoju kroz koje vaša beba prolazi i pozovite bebinog lekara kada otkrijete bilo šta za šta ne osećate da je normalno za njen uzrast.

Pedijatru se obratite ako primetite znake žutice, tvrd stomačić (posebno ako beba nije imala stolicu u poslednja 24 sata), plavi (modri) ton kože, čest kašalj ili grčeve tokom hranjenja, preterano plakanje,  nezaintresovanost bebe za mleko/dojenje ili ako ne uspevate da je probudite za hranjenje. Neki od simptoma koji mogu biti zabrinjavajući su takođe i neuobičajeno brzo disanje. Kao novopečeni roditelji možda nerado pozivate doktora, ali sledite svoje instinkte. Pedijatar i neonatolog je tu da vam pomogne da se nosite sa izazovima roditeljstva i da lakše pružite bebi negu i sigurnost.

Briga o novorođenčetu može se naučiti samo kroz vežbu strpljenja, rezilijentnosti i volje za učenjem kako bi novi roditelji mogli da se lakše snađu u ovom zahtevnom i uzbzdljivom periodu života. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći:

Verujte svojim instinktima

Roditeljski instinkt je važan i praktičan pomoćnik koji može pomoći roditelju u trenutku najtežih nedoumica. Slušajte intuiciju i potražite mišljenje lekara kada vam se učini da ne možete da se snađete sami. Pedijatri i neonatolozi su podrška koja mnogo znači, posebno u prvim bebinim danima.

Dajte prioritet brizi o sebi

Novorođena beba zahteva stopostotnu pažnju i brigu, tako da je potrebno uložiti mnogo vremena i truda da bi ona bila dobro. No, da biste bili sposobni da se starate o novorođenčetu i pružite mu svu negu koju zaslužuje i treba, takođe je bitno da ne zanemarite sebe. Dakle, stavite svoje fizičko i mentalno zdravlje, a pre svega odmor visoko na listi prioriteta. Oslonite se na svoje prijatelje ili bake i deke da pričuvaju bebu kako biste se na bar par sati odmorili i s lakoćom nastavili da brinete o svom detetu.

Kreirajte mrežu podrške

Imati ljude oko sebe sa kojima možete da se povežete i sa kojima možete da podelite svoja iskustva, nije dobro samo kao prilika da se odmorite. Naprotiv, izgraditi mrežu podrške je višestruko korisno, jer prijatelji koji imaju decu, poznanici, pa i medicinsko osoblje kome verujete predstavljaju moćan izvor korisnih i dragocenih saveta. Ne možete da ne vrednujete ovakav vid pomoći, naročito ako ste po prvi put postali roditelji.

Budite fleksibilni

Roditeljstvo je složeno i zamršeno “stanje” sa manje ili više prepreka na putu. Budite kreativni i otvoreni, nemojte se plašiti da istu vrstu posla obavite na drugi način ako je potrebno. Stručnjaci za negu novorođenčadi mogu da pomognu tokom prenatalnog perioda i tokom porođaja. Računajte na pomoć lekara, medicinskih sestara, ginekologa, akušera, babica i farmaceuta. Pošto se beba rodi, oslonite se na znanja i veštine neonatologa i pedijatra. Fleksibilnost se nekad može ogledati i samo u tome da zatražite savet i pobrinete se za svoju bebu slušajući stručnjake.

Obezbedite prijatno okruženje za novorođenče

Kada se vaše novorođeno dete vrati kući iz bolnice, ključno je da razvijete prijatan dom i okruženje u  kom dete može da napreduje. Od kreiranja udobne spavaće sobe za bebu do uspostavljanja rutine za spavanje, svaki aspekt dobrobiti vašeg deteta je ključan za stvaranje jedinstvenog ranog iskustva i početak razvoja njegove zdrave budućnosti.

Briga o novorođenčetu podrazumeva najveće radosti i ogromna opterećenja koja zahtevaju samokontrolu, predanost, uz konstantno učenje i informisanje. Pridržavajući se ovih osnovnih načela, opremićete se nizom životnih veština koje će pomoći da budete odličan roditelj i omogućiti vam da se toplo upustite u avanturu roditeljstva, punu ljubavi, radosti i neprocenjivih uspomena.

Pružanje kućne neonatalne nege je proces sa više zadataka koji zahteva dobar fokus, vreme i posvećenost kako bi se obezbedilo da vaše dete dobije odgovarajući. Oslonite se na stručna znanja neonatologa i pedijatra, ali imajte poverenja i u svoje instinkte. Budite strpljivi, tako da u ovom dugom i uzbudljivom periodu možete pružiti bebi negu punu ljubavi i podrške.