Vaške su jedan od najčešćih problema s kojima se suočavaju roditelji školske dece, ali takođe mogu uticati na ljude svih starosnih dobi. Iako ne predstavljaju ozbiljnu zdravstvenu pretnju, vaške su neugodne, mogu izazvati svrab i nelagodnost, a njihovo prisustvo često donosi neprijatnosti u društvu.
U ovom tekstu, detaljno ćemo istražiti šta su vaške, kako se prenose, simptome koji ih prate, te kako se efikasno rešiti ovog dosadnog problema.
Šta su vaške?
Vaške su mali paraziti koji žive na različitim biljkama, životinjama i ljudima, hraneći se njihovom krvlju. Postoji nekoliko vrsta vaši koje mogu uticati na ljude, ali najčešće su tri vrste: vaši glave, telesne vaške i stidne vaške.
Vaši glave su najčešće vaške kod dece i uglavnom se nalaze na koži glave, posebno iza ušiju i na potiljku. One ne prenose bolesti, ali mogu izazvati intenzivan svrab i iritaciju.
Telesne vaške žive i polažu jaja na odeći, odakle prelaze na kožu radi hranjenja. One mogu preneti ozbiljne bolesti kao što su rovovska groznica i relapsna groznica.
Stidne vaške se najčešće nalaze u stidnoj regiji, ali mogu biti prisutne i na drugim delovima tela sa grubom dlakom kao što su trepavice, obrve, grudi i brada.
Vaške su izuzetno male, odrasle vaške su veličine oko 2-3 mm, i teško ih je uočiti golim okom. Njihova jaja, poznata kao gnjide, pričvršćuju se za dlaku blizu kože i izgledaju kao sitne, bele tačkice.
Kako se prenose vaške?
Vaške se najčešće prenose direktno, sa glave na glavu. To znači da su mališani u školama, vrtićima ili na igralištima posebno podložni zarazi. Međutim, vaške se mogu preneti i deljenjem ličnih predmeta kao što su češljevi, četke, kape, jastuci i peškiri.
Vaške ne mogu leteti ni skakati, ali mogu puzati brzinom od oko 23 cm po minuti. To ih čini sposobnim da se lako prenose s jedne osobe na drugu kada su u bliskom kontaktu. Telesne vaške, koje se prenose putem kontaminirane odeće ili posteljine, su češće u uslovima gde su higijenski standardi niski.
Stidne vaške najčešće se prenose seksualnim kontaktom, ali mogu se preneti i putem kontaminirane odeće, posteljine ili peškira. Važno je napomenuti da prisustvo stidnih vaši može biti znak seksualno prenosive infekcije, te je potrebno obratiti se lekaru za dalje ispitivanje i lečenje.
Simptomi zaraženosti vašima
Simptomi zaraženosti vašima mogu varirati, ali najčešći znak je intenzivan svrab koji je rezultat alergijske reakcije na ujed vaši. Drugi simptomi mogu uključivati crvenilo, iritaciju i sitne ranice na koži koje mogu postati inficirane usled grebanja.
Kod vaši glave, svrab je obično najizraženiji iza ušiju i na potiljku. Gnjide su vidljive kao male bele ili žute tačkice pričvršćene za dlaku blizu kože. One su čvrsto zalepnjene i teško se uklanjaju prstima.
Telesne vaške uzrokuju crvenilo i svrab na delovima tela gde odeća dolazi u blizak kontakt sa kožom, poput vrata, ramena, struka i pazuha. Ukoliko se ne tretiraju, telesne vaške mogu izazvati promene na koži poput zadebljanja i diskoloracije.
Stidne vaške izazivaju intenzivan svrab i iritaciju u stidnoj regiji, a često su vidljive kao sitni, crni ili smeđi paraziti pričvršćeni za dlaku. Mogu takođe izazvati iritaciju i crvenilo na drugim delovima tela sa grubom dlakom.
Kako se rešiti vaši?
Lečenje vaši zahteva strpljenje i pažnju, jer samo jedno tretiranje retko kada bude dovoljno. Postoji nekoliko metoda koje se mogu koristiti za eliminaciju vaši:
Hemijski tretmani
Hemijski tretmani uključuju upotrebu šampona, losiona ili sprejeva koji sadrže insekticide kao što su permetrin, piretrin ili malation. Ovi proizvodi su dostupni bez recepta, ali je važno pažljivo slediti uputstva proizvođača da bi tretman bio efikasan. Eventualno možete pitati specijalistu za savet.
Prilikom upotrebe hemijskih tretmana, važno je:
- Slediti uputstva – Nanositi proizvod na suvu ili vlažnu kosu, zavisno od uputstva, i ostaviti ga određeno vreme pre ispiranja.
- Ponoviti tretman – Nakon sedam do deset dana, tretman treba ponoviti da bi se eliminisale vaši koje su se izlegle iz preostalih gnjida.
- Izbegavati prekomernu upotrebu – Prečesta upotreba može izazvati iritaciju kože i otpornost vaši na tretman.
Mehanički tretmani
Mehanički tretmani uključuju fizičko uklanjanje vaši i gnjida sa dlake pomoću specijalnih češljeva sa gustim zupcima. Ovaj metod može biti veoma efikasan kada se kombinuje sa hemijskim tretmanima.
- Češljanje – Kosu treba češljati sekcija po sekcija, od korena do vrhova, koristeći češalj sa gustim zupcima. Češalj treba redovno čistiti tokom tretmana.
- Ispravljanje kose – Pre češljanja, kosu treba podeliti u male delove i svaku sekciju temeljno pregledati.
- Redovno ponavljanje – Češljanje treba ponavljati svakodnevno tokom najmanje dve nedelje kako bi se osiguralo da su sve vaške i gnjide uklonjene.
Kućni tretmani
Postoji nekoliko kućnih tretmana koji se mogu koristiti kao dodatak hemijskim i mehaničkim tretmanima. Ovi tretmani uključuju upotrebu prirodnih ulja i sredstava koja pomažu u eliminaciji vaši:
- Ulje čajevca – Ovaj prirodni antiseptik može pomoći u ubijanju vaši i gnjida. Mešavina ulja čajevca sa maslinovim uljem može se nanositi na kosu pre češljanja.
- Soda bikarbona i sirće – Mešavina sode bikarbone i sirćeta može pomoći u rastvaranju supstance kojom su gnjide pričvršćene za dlaku.
- Majonez ili vazelin – Nanositi ove guste supstance na kosu može pomoći u gušenju vaši, ali je potrebno temeljno ispiranje i češljanje nakon tretmana.
Higijenske mere
Pored tretmana, važno je preduzeti određene higijenske mere kako bi se sprečila ponovna infestacija:
- Pranje posteljine i odeće – Sve stvari koje su bile u kontaktu sa zaraženom osobom treba prati na visokoj temperaturi (najmanje 60°C) i sušiti u mašini za sušenje veša na visokoj temperaturi.
- Čišćenje ličnih predmeta – Češljevi, četke, kape i drugi lični predmeti treba potopiti u vruću vodu na najmanje 10 minuta.
- Vakumiranje – Nameštaj, tepihe i automobil treba temeljno usisavati kako bi se uklonile eventualne vaške koje su pale s glave ili tela.
Sprečavanje ponovne infestacije
Kako bi se smanjio rizik od ponovne infestacije, važno je preduzeti određene preventivne mere. To uključuje edukaciju dece o važnosti izbegavanja bliskog kontakta glava, kao i deljenja ličnih predmeta kao što su kape i češljevi. Redovno pregledanje kose i kože, posebno kod dece, može pomoći u ranom otkrivanju i tretmanu vaši.
Vaške su čest problem koji može izazvati značajnu nelagodnost, ali se mogu efikasno tretirati i eliminisati kombinacijom hemijskih, mehaničkih i kućnih tretmana. Edukacija i svest o tome šta su vaške i kako se prenose su najbitniji koraci ka održavanju zdravlja i higijene.