Ukoliko ste u drugom stanju i postajete mama prvi put, verovatno ste okupirani sa strane raznim savetima i preporukama u vezi roditeljstva. Često, u želji da budući roditelji budu potpuno spremni kupuju se mnoge stvari, koje su često sasvim nepotrebne ali i skupe. Naravno, dobro će vam doći neki saveti šta vam je neophodno kada stigne novi član u kuću, ali samo od onih koji su iskusni i koji će vam iskreno reći šta je to što ćete koristiti svakodnevno.
Bilo da je u pitanju oprema za bebu, mali uređaji ili pak neka bela tehnika koja će vam olakšati određene poslove. Kada je u pitanju bela tehnika, ukoliko planirate da dojite bebu, ali i da višak mleka ostavljate sa strane, onda razmislite o nekom zamrzivaču malo većih dimenzija kako biste imali dovoljno mesta za sve što ste planirali. Isti tako, od opreme za početak uzmite samo ono najosnovnije, a kako vreme bude prolazilo možete dokupiti još nešto za šta smatrate da će vam biti korisno dok beba raste.
Mašina za sušenje veša, uredjaj bez koga se ne može zamisliti svakodnevica
Kada dođe beba budite spremni da svaki dan imate mnogo zaprljanih benkica, pelena, portiklica i svih ostalih stvari koje ćete oblačiti bebi. Tu je bljuckanje, zatim problemi sa grčevima i česte stolice, koje često završe van pelene, i na posteljini. Sve to treba prati i sušiti svakodnevno, i zato je spas ukoliko posedujete Haier mašine za sušenje veša.
Na ovaj način ćete za kratko vreme svu garderobu opet imati čistu i spremnu za oblačenje bebi, pa nema potrebe za kupovinom ogromnog broja odela, jer će ih ionako vrlo brzo prerasti. Haier mašine za sušenje veša, sa svojim odličnim performansama, olakšaće vam rutinske poslove kada dođe beba, a pored toga i računi za električnu energiju će biti manji, jer one koriste toplotne pumpe, koje štede struju.
Oprema za bebe
Za poćetak trebaće vam nosiljka kao i auto sedište za bebu još prilikom izlaska iz porodilišta, tako da to morate nabaviti pre porođaja. Svakako birajte modele koji će vam služiti i kada beba malo poraste, kako ne biste non stop morali da odvajate novac za novo auto sedište.
Krevetac ili kolevka, izbor je na vama, ali s obzirom na to da se kolevka vrlo brzo preraste, krevetac je ekonomičnija opcija. Odmah možete uzeti model koji se rasklapa i kasnije pretvara u krevet kada dete poraste, kako biste na startu uštedeli.
Dušek je još jedna od stvari koje su vam neophodne, i tu nikako ne pravite kompromise i ne štedite. Kvalitetan dušek će vašoj bebi obezbediti dobar i zdrav san, pa birajte one modele koji su napravljeni od memorijske pene ali i koji su antialergijski. Uzmite dve posteljine, ukoliko se jedna zaprlja da imate rezervnu.
Proizvođača kolica za bebe je zaista mnogo, ali najpraktičniji i najisplativiji su oni modeli koji se vode kao 3 u 1. Oni imaju auto sedište, ravnu nosiljku koja se takođe montira na kolica i na kraju se adaptiraju u kolica za bebe koja sede. Birajte modele koji se lako sklapaju i rasklapaju, i koji staju u vaš automobil. Kolica ćete možda često koristiti i u kućnim uslovima kako biste uspavali bebu.
Pelene i kozmetika
Još pre odlaska u porodilište obavite kupovinu pelena i kozmetike za bebu. Kupite veće količine jednokratnih pelena, jer sigurno vam neće biti do kupovine sa malom bebom i ukoliko ste neispavani. Postoje i razne akcije, pa neka veća pakovanja možete nabaviti po povoljnim cenama i bićete mirni neko vreme.
Isto tako, nabavite i više pakovanja vlažnih maramica, i to onih koje u svom sastavu sadrže vodu u najvećem procentu. Pamučne tetra pelene možete koristiti za presvlačenje ali i kao podlogu za podrigivanje bebe nakon obroka.
Od kozmetike za bebu će vam biti potrebne kupka i šampon, i tu birajte one koji su napravljeni od prirodnih sastojaka i sa formulom bez suza. Sledeće na spisku neka se nađe bebi ulje ili mleko za telo, koje ćete koristiti nakon kupanja i to na suvim delovima kože. Takođe, birajte preparate koji su provereni i sadrže kvalitetne sastojke.
Prilikom svakog presvlačenja bebe koristite kremu za pelensku regiju, kao i nakon kupanja. Ova krema treba da bude blaga i sa što prirodnijim sastojcima. Krema će sprečiti pojavu ojeda kod bebe, a koži će pružiti neophodnu zaštitu i negu.
Dodatne stvari
Bez obzira da li ćete dojiti bebu ili ćete koristiti dohranu, biće vam neophodne i flašice. Uzmite manje i veće, jer će vremenom rasti količina mleka koju beba pije. Nekada nećete moći da je podojite jer ćete morati da izađete negde, i tada će vam spas biti ostavljeno mleko koje će popiti iz flašice kada bude vreme za hranjenje.
Kupite i četku koja se koristi za pranje flašica, kao i grejač flašica ako vam nekada zatreba brzo spremljen obrok. Veoma korisna stvar je i sterilizator flašica, koji je praktičan ali ne i sasvim neophodan jer sterilizaciju flašica možete vršiti i u nekoj šerpi sa ključalom vodom.
Ukoliko ne budete dojili, koristićete adaptirane mlečne formule, ali tu se posavetujte sa lekarom jer će vam on reći koja je formula najbolja za vašu bebu. Pumpica će dosta pomoći onim mamama koje doje i koje imaju dosta mleka, jer sve što beba ne pojede možete skladištiti u zamrzivaču i po potrebi kasnije koristiti. Kako biste sebi olakšali sate i sate dojenja, možete kupiti jastuk za dojenje, koji će omogućiti da beba bude u adekvatnom položaju tokom dojenja.
Stvari za kupanje
Pored prirodne kozmetike, kako biste lako i brzo okupali bebu biće vam potrebna i neka kadica ili korito za kupanje. Postoje mnogi oblici kao i veličine, a najpraktičnije su one sa potporom za bebu, jer se beba samo položi na nju tokom kupanja.
Neki modeli imaju ugrađen termometar koji meri temperaturu vode za kupanje, što je velika prednost. Nakon kupanja biće vam potreban veliki peškir za bebe, kako im ne bi bilo hladno dok ih ne obučete. Potom obavezno očešljajte bebinu kosu mekom četkom za bebe, i to onom od prirodne dlake, kako biste izbegli pojavu temenjače.