Zdravlje zuba u trudnoći. Šta svaka buduća mama treba da zna?

Trudnica pozira i drži se za stomak.

Trudnoća je period u životu žene kada telo prolazi kroz brojne promene, a zdravlje zuba i desni često ostane u drugom planu. Međutim, mnoge trudnice nisu svesne da hormonske promene mogu značajno uticati na oralno zdravlje, povećavajući rizik od karijesa, upale desni i drugih problema u usnoj duplji.

Održavanje dobrog oralnog zdravlja tokom trudnoće nije samo važno za majku, već i za bebu, jer određene infekcije mogu imati negativan uticaj na trudnoću i razvoj deteta. Ipak, mnoge trudnice izbegavaju stomatološke preglede iz straha da bi određeni tretmani mogli naškoditi bebi.

Upala desni kod trudnica – zašto se često javlja i kako je sprečiti?

Jedan od najčešćih problema sa kojima se trudnice suočavaju jeste upala desni, poznata i kao trudnički gingivitis. Povećana produkcija hormona čini desni osetljivijim na bakterije i plak, što dovodi do crvenila, krvarenja i nelagodnosti. Ukoliko se upala desni ne leči, može preći u ozbiljniji oblik bolesti desni, što povećava rizik od infekcija i čak može uticati na zdravlje bebe. Da biste smanjili rizik od upale desni tokom trudnoće, preporučuje se redovno pranje zuba najmanje dva puta dnevno, upotreba zubnog konca i antiseptičkih vodica za ispiranje usta.

Takođe, važno je obratiti pažnju na ishranu bogatu vitaminima i mineralima koji podržavaju zdravlje desni. Ukoliko primetite simptome poput upornog krvarenja desni, oticanja ili bola, obavezno se posavetujte sa stomatologom. Pravovremena reakcija može sprečiti ozbiljnije probleme i osigurati da vaši zubi i desni ostanu zdravi tokom trudnoće.

Kako hormoni utiču na zdravlje usne duplje?

Hormonske promene koje prate trudnoću mogu značajno uticati na zdravlje zuba i desni. Povećan nivo estrogena i progesterona utiče na cirkulaciju krvi u telu, što može dovesti do oticanja i osetljivosti desni. Mnoge trudnice primećuju da im desni postaju crvene, upaljene i da lako krvare prilikom pranja zuba ili čišćenja koncem.

Pored gingivitisa, hormonske promene mogu povećati rizik od karijesa. Trudnice često imaju povećanu želju za slatkišima i kiselim namirnicama, što može doprineti eroziji zubne gleđi. Takođe, pojačana kiselost usne duplje usled jutarnjih mučnina može dodatno oslabiti gleđ i povećati sklonost ka kvarenju zuba.

Još jedan problem sa kojim se mnoge trudnice suočavaju jeste suvoća usta. Nedostatak pljuvačke može doprineti razmnožavanju bakterija, lošem zadahu i povećanoj sklonosti ka stvaranju naslaga na zubima. Kako biste sprečili ove probleme, preporučuje se unos veće količine vode, izbegavanje gaziranih pića i održavanje redovne oralne higijene.

Da li su posete stomatologu bezbedne u trudnoći?

Jedan od čestih mitova među trudnicama jeste da su stomatološke intervencije štetne za bebu. Međutim, redovni pregledi kod zubara ne samo da su bezbedni, već su i preporučeni kako bi se sprečile ozbiljnije komplikacije.

Određeni zahvati poput plombiranja, skidanja kamenca ili lečenja karijesa mogu se bezbedno obaviti tokom trudnoće. Složenije procedure koje zahtevaju upotrebu anestezije ili rendgenskih snimaka obično se odlažu do postporođajnog perioda, osim u hitnim slučajevima.

Važno je naglasiti da lokalna anestezija u malim dozama nije štetna za bebu, a nelagodnost i bol izazvani nel lečenim problemima mogu imati mnogo negativniji uticaj na zdravlje majke i deteta.

Ako planirate trudnoću, preporučuje se da pre začeća obavite sve potrebne stomatološke intervencije kako biste smanjili rizik od mogućih komplikacija. Takođe, ako primetite bilo kakve promene u oralnom zdravlju tokom trudnoće, kao što su bol u zubima, krvarenje desni ili oticanje, ne odlažite posetu stomatologu.

Preporučena ishrana za jače zube tokom trudnoće

Ishrana igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja zuba i desni tokom trudnoće. Vaše telo tokom ovog perioda troši više hranljivih materija kako bi podržalo razvoj bebe, zbog čega je važno obezbediti dovoljan unos vitamina i minerala koji su neophodni za zdravlje zuba.

Kalcijum je jedan od najvažnijih minerala za očuvanje jakih zuba i kostiju. Nalazi se u mlečnim proizvodima, bademima, lisnatom povrću i susamu. Nedostatak kalcijuma može dovesti do slabljenja zubne gleđi, povećane osetljivosti zuba i sklonosti ka karijesu.

Pored kalcijuma, vitamin D je takođe neophodan jer omogućava pravilnu apsorpciju kalcijuma. Najbolji izvori vitamina D su sunčeva svetlost, riba i jaja.

Vitamin C pomaže u jačanju desni i smanjenju rizika od infekcija. Nalazi se u citrusnom voću, paprici i brokoliju. Omega-3 masne kiseline, prisutne u ribi i orasima, imaju protivupalno dejstvo i mogu doprineti zdravlju desni. Izbegavajte prekomeran unos slatkiša i gaziranih pića, jer mogu oštetiti gleđ.

Hormonske promene, promene u ishrani i povećana osetljivost i upala desni mogu izazvati probleme koji se, uz pravilnu negu, mogu uspešno kontrolisati. Redovne posete stomatologu, uravnotežena ishrana i dosledna oralna higijena ključni su koraci u sprečavanju ozbiljnijih komplikacija.

Trudnoća donosi brojne izazove, ali pravilnom brigom o svom zdravlju možete osigurati da vaš osmeh ostane blistav i zdrav, dok istovremeno pružate najbolji mogući početak zdravog života svojoj bebi.